
Czym jest iREDheat®?
iREDheat® to marka paneli grzewczych podczerwieni najbardziej technicznie zaawansowanych na rynku światowym.
Technologia użyta w stworzeniu paneli iREDheat®, zdefiniowana została w międzynarodowym patencie nr P201331686, który został złożony do hiszpańskiego urzędu patentowego (Oficina Española de Patentes y Marcas) w dniu 19.11.2013 i opublikowany w oficjalnym biuletynie własności przemysłowej BOPI (Boletín Oficial de la Propiedad Industrial) nr 4197 z dnia 18.06.2014. i zawiera prawną ochronę intelektualną wszystkich, 18 zgłoszonych zastrzeżeń patentowych.
Panele grzewcze iREDheat® sterowane są przez inteligentny moduł elektroniczny, zaprojektowany na bazie 32 bitowego procesora ARM, który kontroluje tryb pracy urządzenia poprzez odczyt temperatury powierzchniowej panelu za pomocą sondy, jednocześnie korygując wydajność grzewczą, dostosowując ją do zadanej na pilocie temperatury otoczenia.
Panele grzewcze iREDheat® posiadają dwa opatentowane systemy oszczędnościowe:
System aktywny polegający na ograniczeniu mocy czynnej w pracy urządzenia, oraz system pasywny składający się z warstwy elastomeru syntetycznego, pozwalającego na odzysk ciepła z panelu przy wyłączonym zasilaniu. Użycie obu tych systemów jednocześnie pozwala na osiągnięcie 50% oszczędności zużycia energii elektrycznej w porównaniu do wszystkich innych podobnych systemów ogrzewania podczerwienią.
Co nas wyróżnia?
Prawdą jest, że istnieją na rynku panele pozornie podobne w swoich kształtach, czy wymiarach do naszych, ale możemy zagwarantować, że zarówno parametry techniczne, jak i wykorzytanie zaawansowanych technologii dotyczących akumulacji energii cieplnej w naszych panelach grzewczych, stawia nas lata świetlne przed całą konkurencją. Należy podkreślić, że nowatorskie osiągnięcia zastosowane w panelach iREDheat® są chronione międzynarodowym patentem nr 201331686, opublikowanym przez hiszpański Urząd Patentów i Znaków Towarowych w oficjalnym biuletynie własności przemysłowej BOPI (Boletín Oficial de la Propiedad Industrial) nr 4197 z dnia 17.06.2014
Co zatem wyróżnia panele iREDheat® sposród wielu innych, na pozór podobnych produktów :
- Conajmniej 50% oszczędność zużycia energii elektrycznej w porównaniu do wszystkich innych paneli grzewczych na podczerwień.
- Inercyjny system akumulacji ciepła w postaci warstwy syntetycznej, wykonanej na bazie nanotechnologii (dotyczy modeli Comfort i Concept).
- Elektroniczny, oparty na procesorze ARM, układ sterowania zużyciem energii elektrycznej(dotyczy modeli Comfort i Concept).
- Możliwość ustawienia temperatury powierzchni grzewczej przy wykorzystaniu termopary typu K (dotyczy modeli Comfort i Concept).
- Możliwość zintegrowania oświetlenia typu LED w zewnętrznej ramie profilu (dotyczy modelu Concept).
- Możliwość integracji z panelem grzewczym, nastrojowego oświetlenia „ambilight” (dotyczy modeli Comfort i Concept).
- Dedykowany pilot zdalnego sterowania z wbudowanym termostatem, który pozwala programować zarówno temperaturę powierzchniową grzejnika, jak i żądaną temperaturę pomieszczenia, a także sterować intensywnością i barwą oświetlenia LED (dotyczy modeli Comfort i Concept).
- Możliwość zasilania energią elektryczną bierną (dotyczy wszystkich modeli).
- Atrakcyjny wygląd konstrukcji, opartej na dedykowanych profilach aluminiowych (dotyczy wszystkich modeli).
Aby przybliżyć funkcjonowanie paneli iREDheat® w formie graficznej zamieściliśmy tabele trybu pracy i zużycia energii elektrycznej, w porównaniu do innych paneli grzewczych na podczerwień istniejących na rynku.
Jak to działa?
Ciepło potrzebne do ogrzania domów, miejsc pracy itp., może być dostarczane następującymi drogami:
Poprzez konwekcję, systemy nadmuchu ciepłego powietrza, oraz promienniki; jednakże najbardziej powszechnymi systemami ogrzewania w naszych domach, pozostają tradycyjne kaloryfery, gdzie krążące w instalacji płyny są uprzednio ogrzewane przez nagrzewnice gazowe, olejowe bądź elektryczne.
Dużym ich minusem są wysokie koszty utrzymania i liczne straty powstałe w przewodach doprowadzających media do grzejników. Grzejniki te działają na zasadzie konwekcji, co oznacza, że najpierw nagrzaniu ulega powietrze, znajdujące się w bezpośredniej bliskości grzejnika, w skutek, czego unosi się do góry (konwekcja), powodując wymuszoną cyrkulację powietrza i później stopniowo dochodzi do nagrzania całej kubatury. Niedogodnością tego systemu ogrzewania jest fakt, iż ogrzane powietrze kumuluje się w górnych warstwach pomieszczenia, uniemożliwiając tym samym jego wykorzystanie, tam gdzie byśmy tego najbardziej potrzebowali.
Inną metodą ogrzewania, rzadziej stosowaną w domach, lecz często spotykaną w biurowcach i lokalach użyteczności publicznej, jest wymuszony nawiew ciepłego powietrza. W tym przypadku powietrze, wcześniej ogrzane w wymiennikach ciepła, zostaje wtłoczone do pomieszczenia, co jest niestety związane ze znacznym kosztem funkcjonowania i uciążliwym poziomem hałasu. Ponadto, oba wcześniej opisane systemy, wymuszają nadmierną cyrkulację powietrza, czego niepożądanym efektem jest unoszenie się w pomieszczeniu kurzu, bakterii i roztoczy, co ma negatywne oddziaływanie, zwłaszcza na osoby z alergią. Dodatkowo, dolegliwości te potęguje fakt pozbawienia powietrza jego naturalnej wilgotności.
W przypadku paneli grzewczych iREDheat®, promieniowanie cieplne wytwarzane jest bezgłośnie, nie powoduje ruchu powietrza, a generowane ciepło odbierane jest przez człowieka w sposób naturalny, podobnie jak my wszyscy odbieramy przyjemne ciepło promieni słonecznych w zimowe dni. Ciepło promieniowania jest formą energii termicznej, która ogrzewa obiekty w sposób bezpośredni, bez konieczności uprzedniego ogrzania całości powietrza w pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak, że powietrze się nie ogrzewa, albowiem w miejsce podniesienia temperatury powietrza, jak czynią to systemy konwencjonalne, panele grzewcze podczerwieni ogrzewają bezpośrednio zarówno przedmioty (meble, ściany, podłogi itd.), jak i ciała ludzkie, które to następnie oddają otoczeniu ciepło poprzednio akumulowane.
Ciepło promieniowania nazywane jest również energią podczerwoną i to Słońce jest jego pierwotnym źródłem. Źródłem energii cieplnej, której doświadczamy codziennie. Aby przybliżyć sposób jej odczuwania wystarczy sobie odpowiedzieć na następujące pytanie:
Czy kiedyś odczuliśmy w środku zimy przyjemne ciepło promieni słonecznych, dopóki chmury ich nie przysłoniły?
Oczywiście, że tak i właśnie to przyjemne odczucie ciepła, nawet przy temperaturze poniżej zera, wytwarzane jest przez te same fale promieniowania podczerwonego, którego używamy w systemie grzewczym iREDheat®.
BARDZO WAŻNE
Systemy grzewcze iREDheat® emitują wyłącznie promieniowanie fal długich podczerwieni.
Nie mylmy promieniowania podczerwieni ze szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Zalety
Po wielu latach intensywnego rozwoju przemysłu i niepohamowanej eksploatacji środowiska naturalnego, zaczynamy doceniać i rozumieć jak ważna dla naszej egzystencji jest szeroko pojęta ekologia i wszystko to, co poprawia stan naszego zdrowia, a w konsekwencji, jakość naszego życia.
Wśród rzeczy, które ulegały postępowi technicznemu, są i takie, które w sposób bezpośredni oddziaływują na nasze najbliższe otoczenie, na pomieszczenia naszych domów, biur itp., miejsc gdzie spędzamy wiele godzin, i które powinny być dla nas źródłem dobrego samopoczucia i wypoczynku.
Powinniśmy również pamiętać, że wszystkie nowości, ulepszające, jakość życia powinny spełniać aktualne wymogi środowiskowe i wpisywać się w politykę oszczędności energii.
Mając powyższe na uwadze, stworzyliśmy linię paneli grzewczych podczerwieni iREDheat®, wyprzedzającą wszystkie dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie.
Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zalety paneli iREDheat®:
Korzyści dla zdrowia
- Nie powoduje nadmiernej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, unikając w ten sposób przemieszczania się kurzu, pyłków i roztoczy, które nie są obojętne dla naszego zdrowia, dlatego ogrzewanie to jest szczególnie polecane dla osób z astmą, czy alergią.
- Nie wysusza powietrza, przez co nie wpływa negatywnie na drogi oddechowe.
- Skutecznie zwalcza powstawanie grzybów, ponieważ zachowuje w suche ściany.
- W zakresie bezpośredniego działania poprawia krążenie krwi, a w rezultacie wpływa pozytywnie na dotlenienie komórek.
- Wpływa kojąco na wszelkiego rodzaju urazy mięśni, ścięgien, przy bólach reumatycznych, artrozie, czy artretyzmie.
- Posiada właściwości biostymulacyjne i pozytywnie wpływa na system immunologiczny.
Poprawa komfortu
- Odczucie ciepła jest natychmiastowe (niezwłocznie po uruchomieniu urządzenia).
- Efektywność cieplna koncentruje się w obszarach rzeczywiście wykorzystywanych.
- Eliminuje efekt zimnych stóp.
- Jest całkowicie bezgłośny, nie generuje szumów ani wibracji.
- Wskutek swojego działania, wyrównuje temperaturę w całym pomieszczeniu.
- Zainstalowanie paneli nie zabiera cennej przestrzeni w pomieszczeniu.
- Instalacja i uruchomienie są relatywnie łatwe.
- Może być używane, jako ogrzewanie zasadnicze, jak i dodatkowe.
- Możliwość regulacji temperatury powierzchni panelu (wyłącznie w przypadku paneli iREDheat®)
Korzyści ekonomiczne
- Około 50 procentowa oszczędność w zużyciu energii elektrycznej w porównaniu do wszystkich innych paneli grzewczych podczerwieni (wyłącznie w przypadku paneli iREDheat®).
- Ponieważ ciepło wytwarzane przez panele jest dostarczane ciału ludzkiemu w formie naturalnej, odczucie komfortu cieplnego następuje już w temperaturze powietrza w pomieszczeniu o 3-4 stopnie niższej, niż w przypadku innych systemów grzewczych.
- Wysoki poziom efektywności energetycznej spowodowany brakiem konieczności ogrzania całej kubatury powietrza w pomieszczeniu.
- Z uwagi na niskie zużycie energii elektrycznej i natychmiastową skuteczność może funkcjonować, jako system ogrzewania pomocniczego, bez konieczności uruchamiania ogrzewania zasadniczego w pojedyncze chłodne dni, czy noce.
- Niski koszt instalacji.
- Nie wymaga obsługi ani przeglądów okresowych.
Zalety ekologiczne
- Nie zużywa naturalnych surowców energetycznych.
- Nie emituje gazów.
- Nie zużywa tlenu.
- Brak zagrożenia oparzeniami, eksplozją, czy zapaleniem się.
Powinniśmy pamiętać, że przyszłość naszej planety zależy w dużej mierze od zmiany modelu energetycznego, który to wcześniej czy później, będzie bazował na elektryczności z uwagi na jej unikatową cechę, jaką jest jej odnawialność.
Nasza oferta paneli grzewczych na podczerwień iREDheat®, obejmuje trzy wersje produktów:
CLASSIC
Są to panele grzewcze zaprojektowane wyłącznie do typowych sufitów podwieszanych. Oferowane w dwóch wymiarach, w kolorze białym. Dostępna jest również wersja zasilana elektryczną energią bierną (Classic-R).
COMFORT
Są to inteligentne panele grzewcze nowej generacji, sterowane numerycznie, nadające się do instalowania zarówno w sufitach podwieszanych, jak i na tradycyjnych. Dostępne są w pięciu podstawowych wymiarach, standardowo w kolorze białym (za dopłatą w dowolnym kolorze palety RAL). Wykonana według naszego projektu, estetyczna rama aluminiowa ułatwiająca montaż, dostępna jest standardowo w kolorze białym i srebrnym (za dopłatą w dowolnym kolorze palety RAL). Model ten posiada system kontroli temperatury powierzchni płyty grzewczej, warstwę komponentu bazującego na nanotechnologii i akumulującego ciepło, oraz inteligentny, oparty na procesorze ARM moduł optymalizacji zużycia energii elektrycznej. Panel grzewczy dostarczany jest wraz z pilotem zdalnego sterowania, który posiada zintegrowany termostat. Dostępny jest również w wersji z nastrojowym oświetleniem typy „ambilight”(COMORT PLUS)*.
CONCEPT
Są to inteligentne panele grzewcze nowej generacji, sterowane numerycznie, nadające się do instalowania zarówno w sufitach podwieszanych, jak i na tradycyjnych. Dostępne są w pięciu podstawowych wymiarach, standardowo w kolorze białym (za dopłatą w dowolnym kolorze palety RAL). Wykonana według naszego projektu, estetyczna rama aluminiowa ułatwiająca montaż, dostępna jest standardowo w kolorze białym i srebrnym (za dopłatą w dowolnym kolorze palety RAL). Model ten posiada system kontroli temperatury powierzchni płyty grzewczej, warstwę komponentu bazującego na nanotechnologii i akumulującego ciepło, oraz inteligentny, oparty na procesorze ARM moduł optymalizacji zużycia energii elektrycznej. Panel grzewczy dostarczany jest wraz z pilotem zdalnego sterowania, który posiada zintegrowany termostat. Dostępny jest również w wersji z nastrojowym oświetleniem typy „ambilight” (CONCEPT PLUS)**.
Różnica pomiędzy modelem COMFORT i CONCEPT polega na tym, iż ten drugi posiada wbudowane w profil zewnętrzny oświetlenie LED o różnej temperaturze światła i regulowanym jego natężeniu. Tym samym model CONCEPT pozwala połączyć w jednym urządzeniu funkcję grzewczą i oświetleniową. Standardowo oświetlenie instalowane jest w dwóch dłuższych bokach ramy panelu.
*Modele COMFORT i CONCEPT mogą być po wcześniejszym uzgodnieniu warunków zamówione i wyprodukowane także w innych niż standardowe wymiarach (aż do 1000 x 2000 mm) i różnych mocach grzewczych.
**Każdy z paneli CONCEPT i CONCEPT PLUS może posiadać odpowiednio jedną, dwie, trzy lub cztery wbudowane w profil lampy LED z możliwością wyboru długości, mocy oświetleniowej, a także temperatury emitowanego światła (od 2700K do 6000K).
Przykład wykonania instalacji paneli grzewczych
Z czego wynika deklarowana przez was 50% oszczędność zużycia energii elektrycznej paneli iREDheat® w stosunku do wszystkich innych paneli czy promienników konkurencji?
Różnica ta wynika z inteligentnego wykorzystania zużycia energii elektrycznej. Wszystkie, bez wyjątku panele grzewcze podczerwieni bazują na wykorzystaniu tzw. efektu Joule`a, czyli wytwarzaniu ciepła przy przejściu prądu elektrycznego przez przewód oporowy. W tym sensie każdy taki panel jest swego rodzaju grzałką. Jednakże, kiedy taką grzałkę włączymy do obwodu, którym płynie prąd elektryczny, grzałka taka na wskutek właśnie efektu Joule`a zacznie zwiększać swoją temperaturę, aż do uzyskania pewnej wartości końcowej. Następnie ten sam przepływ prądu będzie jedynie skutkował utrzymaniem tej temperatury. Z czysto fizycznego punktu widzenia mamy, więc pozytywny bilans energetyczny w pierwszej fazie, kiedy to grzałka zwiększa swoją temperaturę, a następnie już tylko bilans neutralny, kiedy to temperatura utrzymuje się na tym samym poziomie. Problem jednak jest w tym, że koszt pierwszej i drugiej fazy jest identyczny, czyli tyle samo nas kosztuje np. minuta pracy grzałki w czasie, gdy jej temperatura się zwiększa (bilans energetyczny pozytywny), jak i minuta pracy grzałki w sytuacji, kiedy temperatura już nie wzrasta i utrzymywana jest na tym samym poziomie (bilans energetyczny neutralny). Wszystkie dotychczas obecne na rynku grzejniki podczerwieni działają w taki właśnie sposób. Od momentu ich włączenia do prądu, do momentu ich wyłączenia, niezależnie od tego, czy odłączenie nastąpiło w skutek zadziałania termostatu, czy też nie, pobór mocy grzejnika jest stały (liniowy), przez co uzasadniona wydaje się powszechna opinia o stosunkowo wysokim koszcie eksploatacji ogrzewania elektrycznego, w tym i podczerwonego. Projektując panele iREDheat® postanowiliśmy zupełnie wyeliminować te niekorzystną ekonomicznie fazę działania grzejnika, kiedy to w skutek przepływu prądu nie następuje wzrost temperatury panelu. Stało się to możliwe poprzez zastosowanie czterech elementów: sądy temperaturowej za pomocą, której możemy mierzyć temperaturę powierzchni emitującej promieniowanie podczerwone, triaków, elastomerowego rekuperatora energii oraz inteligentnego modułu zarządzającego.
Panele iREDheat® z serii Comfort i Concept mają możliwość zadania im żądanej temperatury powierzchniowej. Po jej osiągnięciu system odłącza panel od zasilania na okres między 30 a 60 sekund (w zależności od zadanych ”widełek” temperatury). Dzięki zastosowaniu elastomeru rekuperacyjnego, spadek temperatury grzejnika jest niezwykle powolny. Zasilanie załącza się automatycznie ponownie po tym, jak temperatura powierzchni panelu spadnie o 3 stopnie Celsjusza, co w praktyce jest niemal nieodczuwalne dla użytkownika. Z drugiej jednak strony, koszt zużycia energii elektrycznej w trakcie odłączenia jest zerowy i przez to właśnie osiągamy przynajmniej 50% oszczędność kosztów funkcjonowania paneli iREDheat® w stosunku do produktów konkurencji.
Czy panele modelu Concept, w związku z tym, iż pełnią jednocześnie funkcję grzewczą i oświetleniową wymagają do ich podłączenia dwóch niezależnych obwodów elektrycznych?
Istnieją dwie możliwości. Panele Concept mogą być podłączone do jedno, bądź dwu-obwodowej instalacji elektrycznej. Regułą jest podłączenie do jednoobwodowej instalacji zasilania. Wtedy to, włączanie i wyłączanie zarówno ogrzewania, jak i oświetlenia następuje nie zależnie za pomocą pilota znajdującego się na wyposażeniu grzejnika.
Jednakże, dla osób przyzwyczajonych włączać oświetlenie za pomocą przełącznika w ścianie, przewidzieliśmy możliwość podłączenia do dwuobwodowej instalacji. W takiej sytuacji oświetlenie włączane byłoby z istniejącego już przełącznika ściennego, a ogrzewanie załączane poprzez pilota.
Czy korzystniejsze jest mocowanie panelu na suficie, czy na ścianie?
Panele iREDheat® zasadniczo mogą być instalowane na sufitach lub ścianach. Wyjątkiem są panele Classic, stosowane wyłącznie w strukturach sufitów podwieszanych. W znakomitej większości przypadków, korzystniejszym będzie mocowanie paneli do sufitów. Wtedy zasięg promieniowania podczerwieni będzie największy. Ponadto, możemy wtedy ulokować panel bezpośrednio nad miejscem (obszarem), w którym chcielibyśmy maksymalnie zintensyfikować odbiór ciepła (zestaw wypoczynkowy, jadalny, miejsce pracy, łóżko, wanna itd.)
Dlaczego wykorzystując panele podczerwieni odczucie komfortu termicznego jest wyższe niż w przypadku zastosowania ogrzewania konwencjonalnego nawet, jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu jest o kilka stopni niższa?
Odczucie to wynika z relatywnie wysokiego współczynnika absorpcji promieni podczerwonych, które dla ciała ludzkiego ma przeciętną wartość pomiędzy 0,96 a 0,97. Wobec faktu, iż maksymalną, teoretyczną wartość współczynnika absorpcji wynosi 1, oznacza to, że jedynie pomiędzy 3 – 4% promieni podczerwieni jest przez ciało ludzkie odbijana, a znakomita większość jest przez niepochłaniana (absorbowana) stwarzając przyjemne poczucie komfortu cieplnego.
Dlatego też nikogo nie dziwi widok opalających w środku zimy, w słoneczny i bezwietrzny dzień turystów, zdejmujących z siebie z minuty na minutę kolejne części garderoby.
Tak samo organizm ludzki reaguje odbierając promieniowanie podczerwone emitowane dzięki panelom iREDheat® we własnym domu.